KIM JESTEŚMY
Rada Biznesu przy Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ
Rada Biznesu przy Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ została powołana na spotkaniu w dn. 10 maja 2012 r. z udziałem przedstawicieli 17 firm (ABB, Accenture, Aegon, AMG (obecnie ATOS), Citi, BMS, BRE Bank, COMARCH, Cybercom, Ericpol (obecnie Ericsson), Infosys, Katana Konsulting, Proton Relations, Rule Financial (obecnie GFT), Urząd Statystyczny w Łodzi, Teleca Poland, Transition Technologies).
Pierwszym przewodniczącym Rady Biznesu był prof. dr hab. Tadeusz Krasiński.
Jej celem jest ułatwienie i sformalizowanie kontaktów pomiędzy środowiskiem biznesowym a Wydziałem. Obecnie w skład Rady Biznesu wchodzą zarówno firmy branży IT, jak i banki czy instytucje finansowe.
Proponowane płaszczyzny współpracy
Inwestycja w przyszłych pracowników firm
- Praktyki zawodowe dla studentów kierunku matematyka, informatyka i analiza danych.
- Spotkania ze studentami in „Piątkowe wykłady ekspercie”. Są to cykliczne spotkania
z naszymi studentami, w trakcie których firmy z Rady Biznesu mają okazję zaprezentować krótki wykład związany z technologiami informatycznymi wykorzystywanymi w codziennej pracy, przedstawić ewentualne oferty pracy, a także wymagania stawiane kandydatom, czy przedstawić ogólny proces rekrutacji. - Prace dyplomowe przygotowywane wspólnie z pracownikami firm. Opiekunem pracy jest nasz pracownik, jednak pewne jej fragmenty (lub cała praca) powstaje przy współudziale specjalistów z firmy. Może to być na przykład zaangażowanie dyplomanta w konkretny projekt realizowany w firmie z zachowaniem zasad poufności i polityki bezpieczeństwa.
Wsparcie dydaktyczne Wydziału
- Przedmioty firmowe realizowane przez specjalistów z firm. Stroną formalną zajęć zajmuje się nasz pracownik (kwestie organizacyjne, zaliczenie itp.) Przedstawiciel firmy jedynie prowadzi zajęcia.
- Mikrokursy – dwu lub czterogodzinne spotkania ze studentami w ramach istniejącego przedmiotu, w trakcie których specjalista z firmy realizuje ciekawe zagadnienie związane
z tematyką zajęć. - Konsultacje przy tworzeniu i modyfikacji programów studiów.
Inwestycja w kadry Wydziału
- Udział specjalistów z firm w seminariach naukowych.
- Szkolenie dla pracowników.
Współpraca naukowa
- Wspólne wnioskowanie o granty na realizację zadań B+R.
- Wymiana doświadczeń pomiędzy teoretykami i praktykami.
- Pomoc w realizacji zadań, w których konieczna jest wiedza naukowa (m.in. w ramach współpracującego z Wydziałem Centrum Analiz, Modelowania i Nauk Obliczeniowych (CAMiNO).
Korzyści dla firm
- Nieodpłatna pomoc przy rekrutacji pracowników.
- Promocja projektów realizowanych przez firmy poprzez dostęp do naszych kanałów informacyjnych (FB, strona internetowa, itp.) oraz przestrzeni reklamowej w budynku Wydziału.
- Członkostwo w Radzie Biznesu jest bezpłatne.
DOTYCHCZASOWE DZIAŁANIA
Posiedzenia Rady Biznesu w kadencji 2020-2024
20.01.2022
Przedmioty firmowe prowadzone na WMiI UŁ
2021/2022
Design of Business Intelligence Tools (warsztaty 8 godzin, Commerzbank, sylabus)
Projektowanie narzędzi Business Intelligence (warsztaty 8 godzin, Commerzbank, sylabus)
Wprowadzenie do metod AI i Data Science w chmurze publicznej Azure (ćwiczenia informatyczne, 14 godzin; wykład, 14 godzin, Transition Technologies PSC, sylabus)
Internet of Things (U) (ćwiczenia informatyczne, 14 godzin; wykład, 14 godzin, Transition Technologies PSC, sylabus)
Środowisko wielokanałowej platformy komunikacyjnej (ćwiczenia informatyczne, 14 godzin, Focus Telecom Polska Sp. z o.o., sylabus)
Projekty zespołowe (Accenture, DBMS)
Piątkowe wykłady eksperckie
Są to cykliczne spotkania z naszymi studentami, w trakcie których firmy z Rady Biznesu mają okazję zaprezentować krótki wykład związany z technologiami informatycznymi wykorzystywanymi w codziennej pracy, przedstawić ewentualne oferty pracy, a także wymagania stawiane kandydatom, czy przedstawić ogólny proces rekrutacji.
Dotychczas odbyły się wykłady:
- Metody optymalizacji pracy, Witold Solecki – specjalista od brandu w TDSOFT, 9.04.2021,
- Kłamstwa, okropne kłamstwa i wizualizacji danych, Piotr Gawrysiak – Chief Data Scientist w mBanku, 28.05.2021.
- Jak IT szybko dostarcza wartość biznesową, Kamil Jaworski – lider Zespołu IT Automatyzacji Procesów Hipotecznych i Ubezpieczeniowych w mBanku, 11.06.2021
- Wejście w K8S na przykładzie pewnego banku, Bartosz Bojańczyk – lider Zespołu IT, Marcin Greif – starszy inżynier ds. infrastruktury IT, mBank, 11.2021
- Przetwarzanie dużych zbiorów danych w T-Mobile Polska: zespół, technologie, produkty, Dominik Zając – Hadoop Developers Chapter Lead T-Mobile, 12.2021
- Data Science in practice, Mateusz Zawisza, McKinsey, 02.2022
- „Zwinny” Analityk i Product Owner w cyklu wytwórczym oprogramowania, Łukasz Cymerman, Sii, 03.2022
CZŁONKOWIE
ABB – Power and productivity for a better world
Międzynarodowy koncern ABB znany jest polskim elektroenergetykom i automatykom od kilkudziesięciu lat. Trzy czerwone litery ABB zawsze symbolizowały najwyższą jakość, precyzję wykonania i maksymalne zaawansowanie technologiczne.
Od prawie 20 lat ABB jest obecne także w Polsce – nie tylko jako synonim niezawodnych urządzeń, ale jako pracodawca i właściciel fabryk. Firmy ABB w Polsce zatrudniają łącznie około 2300 pracowników zlokalizowanych w oddziałach firmy, fabrykach i biurach sprzedaży na terenie kraju. Połowa produkcji polskich fabryk ABB trafia do niemal wszystkich krajów świata. Stale rosnący udział eksportu jest świadectwem najwyższej jakości oferowanych produktów.
ABB jest uznana za jedną z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Nowatorskie rozwiązania, których inicjatorem są naukowcy krakowskiego Centrum Badawczego ABB, wpływają na zwiększenie wydajności oraz poprawę jakości wyrobów firmy.
Istotą działania ABB jest odpowiedzialny biznes przejawiający się w przestrzeganiu uniwersalnych zasad zawartych w pryncypiach UN Global Compact.
Accenture jest globalną firmą świadczącą usługi z zakresu konsultingu, nowoczesnych technologii i outsourcingu. Ponad 244 tys. pracowników Accenture świadczy usługi swoim klientom z ponad 120 krajów świata. Łącząc niezrównane doświadczenie, doskonałą znajomość wszystkich branż i funkcji biznesowych oraz rozległą wiedzę z badań nad najlepszymi firmami na całym świecie, Accenture współpracuje ze swoimi klientami, aby pomóc im stać się wysokoefektywnym przedsiębiorstwem lub organizacją rządową. W roku finansowym zamkniętym 31 sierpnia 2011 roku, Accenture osiągnęło przychody netto w wys. 25,5 miliarda dolarów.
Od ponad 20 lat zespół Accenture pomaga usprawniać działania przedsiębiorstw także na rynku polskim. Obecnie ponad 1 200 wysokiej klasy profesjonalistów świadczy usługi dla firm z branż takich jak bankowość, ubezpieczenia, produkcja i dystrybucja, transport, handel, telekomunikacja czy energetyka. W Polsce firma Accenture jest obecna w Warszawie (główna siedziba firmy i Centrum Usług Outsourcingowych) oraz w Łodzi (biuro Accenture Technology Solutions oraz Łódź Delivery Center).
Atos Polska S.A
Atos Polska to jeden z liderów polskiego rynku IT, dostarczający usługi i produkty dla wszystkich gałęzi gospodarki: od telekomunikacji, poprzez sektor finansowy, handel i przemysł, po administrację publiczną. Zespół ponad 900 specjalistów Atos Polska pracujących w biurach w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Toruniu i Wrocławiu wspiera klientów w całym procesie realizacji zaawansowanych rozwiązań IT, gwarantując bezpieczeństwo i stabilność w zakresie integracji systemów, usług zarządzanych, bezpieczeństwa IT, High Performance Computing, Business Intelligence oraz Big Data.
CERI International jest centrum usług biznesowych, gdzie obecnie dynamicznie rozwija się ITech Center, czyli centrum inżynierii oprogramowania. Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze wrażliwych procesów dla banków oraz instytucji finansowych. Jesteśmy członkiem Grupy Delivery Center należącej do Commerzbanku i stabilnym pracodawcą w Łodzi oraz w Białymstoku. Społeczność CERI tworzy ponad 600 pracowników.
Oferty pracy kierujemy zarówno do kandydatów rozpoczynających swoją karierę zawodową, jak i do specjalistów z zakresu finansów, bankowości oraz IT.
Profesjonalne podejście do wykonywania usług biznesowych nie byłoby możliwe, gdyby nie tworzenie przyjaznego miejsca pracy. Jesteśmy dumni z naszych pracowników! Rozwijamy Program Talentowy, a nasze Talenty mogą rozwijać się w ramach indywidualnej ścieżki menedżerskiej lub eksperckiej. CERI International wszystkim pracownikom dofinansowuje posiłki, naukę języków obcych, opiekę medyczną czy kartę MultiSport.
Średnia wieku pracowników wynosi 30 lat. Wśród nich można znaleźć zarówno absolwentów, dla których CERI jest pierwszym, stałym miejscem pracy, jak i doświadczonych profesjonalistów, którzy docenili stabilność zatrudnienia w branży usług dla biznesu i szerokie możliwości rozwoju.
W związku z rozwojem ITech Center nieustannie poszukiwani są testerzy, projektanci oprogramowania i specjaliści zarządzania aplikacjami – juniorzy i seniorzy, którzy znają różne języki programowania (np. Java, C#), technologie (np. .NET) czy systemy business intelligence (np. SAS, Cognos). Poszukujemy również programistów o różnym poziomie doświadczenia – od juniorów do seniorów.
Więcej informacji o aktualnych ofertach pracy i praktyk znajdziesz na: www.ceri.pl/kariera
Comarch to jedna z szybciej rozwijających się firm na arenie międzynarodowej, która zajmuje się między innymi wdrażaniem innowacyjnych, nowoczesnych rozwiązań informatycznych dla różnorodnych przedsiębiorstw. Firma powstała w 1993 roku w Krakowie, a od 1999 roku jest notowany na warszawskiej GPW. Nieustanny rozwój i poszerzanie zasięgów sprawia, że Comarch wciąż otwarty jest na nowych pracowników. Czekają na nich obszary działalności związane z usługami, telekomunikacją, finansami, systemami ERP, IoT, e-zdrowiem, administracją publiczną czy przemysłem.
Corocznie firma inwestuje środki o wartości ok. 15 proc. przychodów w projekty innowacyjne. W 2019 roku nakłady na prace R&D wyniosły 230 mln zł. Obecnie zatrudnia ponad 6 500 ekspertów, w ponad 90 biurach w ponad 30 krajach od Japonii i Australii, przez Europę aż po Brazylię i obie Ameryki.
Citi Handlowy łączy doświadczenie i najlepsze tradycje polskiej bankowości z nowoczesnym sposobem prowadzenia finansów. Bank powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie S.A.- najstarszego komercyjnego banku w Polsce, który funkcjonuje nieprzerwanie od 140 lat – i grupy Citi, jednej z największych instytucji finansowych na świecie. Poprzez nowoczesne kanały dystrybucji oraz sieć oddziałów w Polsce obsługujemy dziś 20 tys. Klientów korporacyjnych i ponad 900 tysięcy Klientów indywidualnych. Łączymy doświadczenie i najlepsze tradycje polskiej bankowości z nowoczesnym sposobem prowadzenia finansów. Naszym celem jest tworzenie i doskonalenie produktów bankowych, by były jak najlepiej dopasowane do zmieniających się potrzeb firm i ich klientów. Dlatego powstało nasze Centrum Badań i Rozwoju Produktów Bankowych – pierwszy w Polsce tego typu ośrodek R&D.
W ofercie Banku, oprócz klasycznych usług bankowych, znajdują się również usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez Dom Maklerski Banku Handlowego SA oraz produkty Handlowy Leasing Sp. z o.o.
Od 2005 roku w Polsce działa także Citi Service Center. CSC to inicjatywa sieci centrów serwisowych świadczących wysokiej jakości usługi innym podmiotom z grupy Citi. Obecnie obsługuje 54 kraje z Europy, Azji, Afryki, obu Ameryk oraz Australię w ponad 20 językach.
Siedziba/oddziały: Centrala Banku Handlowego w Warszawie S.A., działającego pod marką Citi Handlowy, mieści się w Warszawie, a oddziały zlokalizowane są na terenie całego kraju. Citi Service Center mieści się w Warszawie, Łodzi i Olsztynie.
Studentom zainteresowanym pracą w Banku i Citi Service Center proponujemy: Program Praktyk Letnich, Regionalne Programy Rozwojowe, Program Rozwój na Bank, Program Rozwoju Ekspertów w Technologii, Program Rozwoju Ekspertów w AML, Projekt Innowacyjny, Warsztaty Bourse Game, Program Ambasadorski.
Więcej informacji na stronie: www.citihandlowy.pl
GFT to międzynarodowa firma IT. Tworzymy oprogramowanie dla 9 z 10 największych banków inwestycyjnych na świecie. GFT Group to globalny partner technologiczny dla cyfrowych wyzwań przyszłości. Oferujemy możliwość pracy w międzynarodowych projektach IT dla programistów, testerów, inżynierów wsparcia aplikacji, menedżerów projektów oraz analityków biznesowych. Zatrudniamy ponad 3000 osób na całym świecie. Nasze polskie biura znajdują się w Łodzi oraz Poznaniu, gdzie zatrudniamy już ponad 500 osób. GFT Polska to prestiżowe połączenie świata IT oraz świata wielkich finansów. Nasze oprogramowanie trafia na Wall Street oraz do klientów w City of London. GFT jest jednym z największych światowych dostawców rozwiązań IT dla sektora bankowego.
GFT Group oferuje technologiczną ekspertyzę, siłę innowacji, oraz najwyższą jakość od ponad 25 lat. Z globalnym zespołem 3000 pracowników i 1200 specjalistów, firma jest obecna w 11 krajach za pośrednictwem 32 biur. Grupa GFT jest notowana na giełdzie we Frankfurcie (Prime Standard).
Dostarczamy systemy giełdowe, tradingowe oraz systemy służące do zarządzania ryzykiem finansowym. Praca przy naszych projektach pozwala „zajrzeć” do świata rynków kapitałowych. Tworzymy systemy, które przetwarzają kilka milionów transakcji na sekundę (high frequency trading) oraz rozwijamy portfolio projektów typu Big Data. Jakość, niezawodność, wydajność oraz szybkość przetwarzania danych to standardowe wymagania naszych systemów. Od samego początku stawiamy na zwinne podejście przy tworzeniu oprogramowania (Scrum). Wprowadziliśmy też własny proces projektowania UX (User Experience). Kładziemy nacisk na techniczny i biznesowy rozwój naszych pracowników. Zachęcamy do dzielenia się wiedzą w ramach naszej firmy, ale również poprzez wsparcie lokalnych społeczności IT (JUG, IT Pro&NET, LodQA, Geek Girls Carrots), grup studenckich oraz ogólnopolskich konferencji branżowych. Stwarzamy pracownikom przestrzeń do rozwoju, współpracy i integracji.
Zatrudniamy:
• Programistów Java
• Programistów .NET
• Programistów JavaScript
• Testerów Oprogramowania
• Inżynierów Wsparcia Aplikacji
• Kierowników Projektów
• Analityków Biznesowych
Oferujemy pracownikom autorski program rozwoju kompetencji (Career Management System). Każdemu pracownikowi przydzielany jest Career Manager, z którym ustala się indywidualne cele zawodowe. Rule Financial finansuje techniczne, miękkie oraz biznesowe szkolenia, techniczne egzaminy certyfikujące oraz udział w prestiżowych konferencjach branżowych. Nasza firma współfinansuje także studia podyplomowe.
gft.com/pl
facebook.com/GFTPolska
Ericsson jest jedną z największych w Polsce firm w branży ICT. Polska została drugim pod względem wielkości ośrodkiem badań i rozwoju Ericsson na świecie. Obecnie, w naszych 8 głównych lokalizacjach w Polsce, zatrudniamy 3000 pracowników.
Jesteśmy obecni w Polsce od 1904 roku, kiedy w Warszawie rozpoczęła działalność pierwsza centrala telefoniczna, wyposażona w sprzęt firmy Ericsson. Aktualnie jesteśmy wiodącym na polskim rynku liderem przygotowań do wdrożeń technologii 5G oraz drugim pod względem wielkości ośrodkiem badań i rozwoju Ericsson na świecie. Pracownicy Ericsson w Krakowie i Łodzi pracują nad oprogramowaniem w obszarze dostępu radiowego, natomiast w warszawskim biurze tworzymy oprogramowanie wykorzystywane do zarządzania sieciami komórkowymi. Współpracujemy z uczelniami i operatorami oraz aktywizujemy lokalne start up-y w upowszechnianiu 5G. Ericsson współpracuje w Polsce ze wszystkimi operatorami sieci komórkowych, a także z wybranymi dostawcami telewizji kablowej i operatorami telefonii stacjonarnej.
Pracując nad kompleksowymi rozwiązaniami teleinformatycznymi, oferujemy możliwości rozwoju kariery w obszarze ICT. Jako centrum R&D, w Krakowie i w Łodzi, prowadzimy projekty związane z oprogramowaniem teleinformatycznym w standardach 2G-5G. Tworzymy kompletne rozwiązania w obszarze sieci inteligentnych oraz sieci nowej generacji. Rezultaty naszej pracy wpływają na życie milionów ludzi na całym świecie, kształtują ich codzienne i przyszłe życie. Świadomość tego, a także możliwość działania w niezwykle twórczym i przyjaznym środowisku sprawia, że praca w Ericsson jest wyjątkowym doświadczeniem.
Naszym pracownikom zapewniamy warunki, które umożliwiają nie tylko osiąganie celów zawodowych, ale też motywują do podejmowania kolejnych wyzwań i rozwijania swojego potencjału. Wykorzystując m.in. metodyki Agile, wiemy jak ważna jest umiejętność współpracy. Możemy na siebie liczyć i wspieramy się w codziennych obowiązkach, nierzadko również po pracy, spędzając wspólnie czas.
Więcej o Ericsson dowiesz się na naszej stronie: http://www.ericsson.com/careerspoland .
mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Był pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznacza kierunek rozwoju bankowości mobilnej
i online. Jest jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. mBank obsługuje wszystkie grupy klientów, świadczy usługi z zakresu bankowości detalicznej, firmowej, korporacyjnej i prywatnej.
Zgodnie z hasłem „Wyróżniają nas ludzie” największym kapitałem mBanku są pracownicy.
Z myślą o edukacji i wsparciu młodych kandydatów na początku ścieżki zawodowej, mBank prowadzi program praktyk i staży Bankowe Talenty. Dzięki niemu studenci i absolwenci szkół wyższych mogą rozpocząć i rozwijać karierę u jednego z najlepszych pracodawców sektora finansowego w Polsce.