Zwycięzcy konkursu Science Hub z WMiI

W maju 2023 opublikowane zostały wyniki drugiej edycji Konkursu Science Hub UŁ. Przyszedł zatem czas na bliższe zaprezentowanie zwycięzców obu edycji. Powstałe zespoły do 31 maja 2024 będą realizować swoje projekty, rozwiązując problem zgłoszony przez otoczenie.

Wydział Matematyki i Informatyki reprezentują w zestawieniu cztery projekty. Tak wyniki konkursu Science Hub UŁ w kontekście projektów z WMIL komentuje dr Artur Hłobaż, Ambasador Science Hub na tym Wydziale: 

Projekt Science Hub wywołał duże zainteresowanie wśród pracowników na Wydziale Matematyki i Informatyki. Do realizacji zostały zakwalifikowane 4 projekty realizowane dla partnerów zewnętrznych przez studentów wydziału pod kierunkiem opiekunów. Tematyka projektów jest bardzo ciekawa i różnorodna. Dwa tematy związane są z opracowaniem modeli 3D wykorzystujących metody fotogrametrii. W ramach trzeciego realizowany będzie system zarządzania i reprezentacji zasobów dla poradni medycznej, a czwarty realizowany będzie dla Zakładu Biostatyki i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. To czego nie ma lub brakuje na studiach w programie nauczania m.in. informatyki, to realizacja projektów dla realnego klienta, który ma wymagania. Tak jak w życiu. Projekt Science HUB i zlecone prace dyplomowe/projekty dla otoczenia społeczno-gospodarczego są odpowiedzią na te braki. Dzięki nim student nabierze doświadczenia w pracy z rzeczywistym klientem oraz będzie mógł się pochwalić i wpisać do CV, że zrobił coś ciekawego z wymiernym efektem dla gospodarki i społeczeństwa. 

Zakwalifikowane projekty z Wydziału Matematyki i Informatyki:  

  1. Przyspieszenie działania sztucznych sieci neuronowych w selekcji zmiennych na podstawie profilu ekspresji krążących miRNA pacjentów z rakiem trzustki 

  • Osoba sprawująca opiekę: dr Monika Bartkiewicz, Katedra Równań Różniczkowych i Informatyki

  • Osoba studiująca: Aleksander Rycerz 

  • Partner: Zakład Biostatyki i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 

  • Projekt: Celem projektu jest przeprowadzenie przez studenta badań, które pozwolą na rozwiązanie problemu długiego poszukiwania optymalnych głębokich sieci neuronowych dla danych o mniejszej ilości przypadków, ale większej wymiarowości. To charakteryzuje otrzymywane dane multiomiczne. Pozyskane rozwiązania pozwolą na ich implementację do oprogramowania OmicSelector stworzonego i rozwijanego w Zakładzie Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pozytywne wyniki mogłyby być podstawą większego wniosku grantowego uwzględniającego specyficzną optymalizację metod sztucznej inteligencji celem poszukiwania biomarkerów w onkologii. 

  1. System zarządzania i reprezentacji zasobów poradni medycznej w oparciu o infrastrukturę sieciową  

  • Projekt: Celem projektu jest wytworzenie aplikacji webowej, działającej po stronie serwera i pozwalającej na łatwą obsługę oraz reprezentację zasobów poradni medycznej. Zastosowana metodyka przewiduje wykorzystanie technologii sieciowych umożliwiających upoważnionym pracownikom poradni wygodny dostęp do danych, a także przetwarzanie ich, w tym tworzenie, aktualizowanie oraz usuwanie treści, bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu informatyki i działania sieci komputerowych. Oczekiwanym rezultatem jest infrastruktura udostępniająca wspomniane wcześniej funkcjonalności, wraz z dostępem do interfejsu graficznego, wyświetlanego w przeglądarce internetowej. 

  1. Zastosowania metod fotogrametrii w wizualizacji 3D 

  • Osoba sprawująca opiekę: dr Artur Lipnicki, Katedra Analizy Nieliniowej 

  • Osoba studiująca: Szymon Zieliński, Informatyka 

  • Partner: Biblioteka Miejska w Łodzi 

  • Projekt: Projekt 3D kompleksu Monopolis Łódź opartego na metodach fotogrametrii z uwzględnieniem procesu teksturowania szczególnych elementów architektury budowli. Model aktualnie jest już prawie skończony (80%) wraz ze wstępnym wydrukiem 3D pliku stl. Model fizyczny dostępny do obejrzenia. 

  1. Metody fotogramterii w budowaniu modelu twarzy patrona szkoły Emilii Sczanieckiej oraz matematyka Stefana Banacha  

  • Osoba sprawująca opiekę: dr Artur Lipnicki, Katedra Analizy Nieliniowej 

  • Osoba studiująca: Miłosz Ignaszak, Informatyka 

  • Partner: IV LO im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi 

  • Projekt: Projekt wizualizacji twarzy dwóch osób: patronki szkoły polskiej działaczki społecznej i narodowościowej Emilii Szczanieckiej oraz matematyka Stefana Banacha. Wykorzystane będą do analizy projektu dwa główne środowiska: Blender oraz ZBrush. Geometria zostanie poddana modyfikacji wraz z uwzględnieniem i właściwym doborem szeregu modyfikatrów, aby model oddawał możliwie duży realizm. Kocowy efekt może zostać wydrukowany technologii 3D.  

Oops, an error occurred! Code: 2025012718033028855c90